Chcete si vyřezat svou vlastní sochu? Poradíme vám, jak na to.

Někdy máme prostě kreativní náladu a potřebujeme něco tvořit. Je také známo, že při práci rukama mysl odpočívá. Jak tedy vyřezat dřevěnou sochu? Zkusíme třeba želvu. Z dřevěné klády musíte odstranit veškeré přebytečné dřevo.

Výroba nábytku na zakázku mě živí už víc jak 10 let. Rád pracuji na vybavení domů, bytů i kanceláří a vidím, jak se pomocí nábytku mění charakter místnosti. Ještě raději ale popouštím uzdu své fantazii a vyřezávám dřevěné sochy motorovou pilou. Většina soch vzniká na zakázku a každá z nich je naprostý originál. Tak, jak je jiný každý druh dřeva, tak je jiná i momentální inspirace, která vede ruku řezbáře, intuitivně k představovanému výsledku.

Jak vyřezat dřevěnou sochu

Želva je víceúčelová krásná zahradní dekorace a děti si rádi hrají na jejím hřbetě. Kládu z jehličnanu, například ze smrku, předem zbavenou kůry dočistěte a načrtněte si první obrysy želvy z boku i z čela klády. Vyřežte hrubé obrysy, dokud je ještě želva spojená s kládou. Socha vám nebude nikam padat ani ujíždět.

Pak je třeba sochu kvůli manipulaci od původní klády oddělit. Rozdělanou sochu musíte mít stále upnutou z důvodu bezpečnosti, a velmi přesně řezat. Použijte spolehlivou truhlářskou svěrku k jinému stabilnímu předmětu. Lehce přejíždějte řetězem motorové pily po kmeni, dořežte a dohlaďte povrch do požadovaných tvarů.

Pak si dokreslete detaily jako oči, pusu i její úsměv. Na drobné detaily už je jen jeden pokus. Motorová pila je hrubý nástroj. Jeden nevhodný řez nám může celé snažení a dřevěnou sochu zcela zničit. Skrze jemné dokončovací práce doladíte výraz tváře sochy. Vaše želva může být zamračená, smutná, roztomilá, veselá i rozpustilá.

Dokončovací práce dřevěné sochy

Pro dokončení zahradní sochy​ je třeba dodělat vhodnou povrchovou úpravu. Důležité je zabezpečení dřeva zejména proti plísním a broukům. Dřevěné sochy umístěte vždy tak, aby nedocházelo ke vzlínání půdní vlhkosti do jejího těla. Zvolte ideálně umístění na kovové hřeby.

Hotová socha nám zanechá spoustu ořezků. Při výrobě jedné takové želvy o velikosti 50 cm vám vzniknou 2 – 3 bedny od banánů odřezků a 2 bedny pilin a hoblin. V našem rodinném domě stačí vyřezat 60 až 80 dřevěných soch a získáme topení na celou zimu. Udělejte si tedy svou vlastní dřevěnou sochu, a když se to hned na poprvé nezdaří, udělejte si krásný večer u krbu. Dřeva bude jistě dost.

Rastty