Něžné i výrazné barvy použité na zahradním nábytku

Jaro a léto je plné barev. Pokud se rádi oddáváte lenošení na zahradě a chcete dát vašemu zahradnímu nábytku zbrusu nový kabát v podobě polsterů, anebo si zakoupit nový zahradní nábytek, pomoci vám může i psychologie barev. Jemná růžová barva je barvou něhy a lehké volnosti. Působí velmi elegantně až slavnostně, na někoho možná až příliš sentimentálně. Tato barva se hodí do romantických zákoutí zahrad a mnohých zámeckých parků ověnčených záplavou růžových květů. Jde i o obvyklou barvu stěn v mnoha cukrárnách. Ona totiž růžová barva vyvolává velkou chuť na sladkosti. Zvolíte-li naopak oranžovou barvu, ta je barvou slunce, příjemného tepla, velké radosti a toužebného očekávání. Žlutou barvu volíme, protože je veselá a velmi otevřená. Má povzbuzující a uvolňující účinky a zlepšuje nám náladu. Žlutá i oranžová barva je ale přímo magnetem pro nepříjemně bodavý hmyz, což pak může být na zahradě značně nepříjemným problémem.

Zemité barvy oproti hřejivým

Zajímavou volbou je barva hnědá, která je barvou dřeva, a v našich zahradách se s ní často setkáváme. Evokuje nám střízlivost myšlení, pořádek tkvící v řádu, letitou tradici a bezpečnou jistotu domova. Šedá barva je takovou nenápadnou doplňující barvou, ale i ta v závislosti na svém odstínu může působit opravdu vznešeně. Naopak při nevhodné kombinaci působí nudně. Je třeba ji vhodně zkombinovat s jinými mnohem veselejšími barvami. Čistá a neutrální bílá je spojena s nevinností, ale je na ní vidět každé smítko a nečistota. Je dost náročná na údržbu. Černá barva je praktická, elegantní, když je jí příliš, vyvolává v nás smutek, ponurou náladu a pocit značné těžkosti. Je třeba ji jako šedou kombinovat se světlejšími barvami na zahradní nábytek.

Správný výběr barev

Dejte si při výběru správných barev opravdu na čas a snažte se to neuspěchat. Zahradní nábytek je dobrou investicí do vašeho komfortu i na několik let, právě proto s jeho nákupem nikam nespěchejte. Klidně si vezměte na pomoc vzorník barev a v klidu svého domova vybírejte a kombinujte. Laďte s fasádami domů a kvetoucími keři kolem. Vybírejte barvy, které máte rádi, a které lahodí vašemu oku. Zkuste, jak budou jednotlivé barvy a jejich odstíny pasovat k přirozeným barvám vaší oblíbené zahrady. V klidu přemýšlejte o tom, jak jednotlivé barvy vypadají a jak je vnímáte v ranním i večerním světle. Berte výběr barev pro vaši zahradu jako relaxaci a udělejte si vlastní oázu klidu. Zařizování vaší zahrady a venkovní terasy může být prostě příjemnou zábavou i relaxací, tak si to náležitě užijte. Cíl je totiž cesta. Mnohem více informací se dozvíte na blogu, neváhejte tedy vstoupit.

Rastty